Jak vybrat botu
Údaje lékařských statistik jsou varující:

Výzkumy ukázaly, že 80% dětí má nástupem do první třídy špatnou klenbu nebo jinou vadu nohou z důvodu nekvalitního obutí. Podle lékařských statistik se však 99% dětí rodí s naprosto zdravýma nohama.

Čím se noha deformuje?
Především nošením obuvi, která dobře nepadne. Dětská obuv je buď příliš úzká, špičatá nebo naopak příliš široká. Dalším rizikovým faktorem může být přetěžování nohou a to např. nepřiměřeně dlouhou chůzí a stáním dále nadměrná tělesná hmotnost, nedostatek pohybu a chůze naboso po tvrdých a rovných podlahách.


Zvláštnosti stavby dětské nohy
Dětská noha se od nohy dospělého člověka liší v mnoha anatomických i funkčních vlastnostech: Noha dítěte velmi rychle roste, mění se v délce, šířce i v proporcích. Noha malého dítěte roste v průměru 15 až 18 mm za rok, u starších dětí 8 - 12 mm. Kosti nohy malého dítěte jsou dlouho chrupavčité, tudíž měkké a schopné se rychle deformovat buď špatnou obuví, nebo nadměrným zatížením. Dětské nohy mají sníženou citlivost vůči bolesti a tlaku. Z toho důvodu jsou děti ohoženy tím, že budou nosit příliš krátkou nebo jinak nepadnoucí obuv, aniž by si toho byly vědomy.

Materiál svršku
Ideálním materiálem pro výrobu obuvi je přírodní useň. Její nejdůležitější vlastností je přizpůsobivost anatomickému tvaru nohy, prodyšnost, měkkost a možnost absorpce vlhkosti. Poromery, koženky a plasty jsou neprodyšné, nepřizpůsobivé tvaru nohy uživatele. Vzniká nepříznivé klima uvnitř obuvi s možností tvorby plísní, ohrožujících zdraví.

Stélka v obuvi
Dětské nohy se poměrně hodně potí, přičemž největším zdrojem vlhkosti je ploska nohy. Proto musí být každá dětská obuv, zvláště pak obuv uzavřených střihů, ve vnitřní nášlapné části vybavena stélkou nebo vkládací vložkou ze savého materiálu (vhodný materiál useň, nebo textil).

Opatek
Noha v obuvi musí být dokonale fixována. Nesmí docházet k nežádoucím bočním pohybům patní části nohy.

Střih svršku obuvi
Dobrou fixaci nohy v obuvi zajišťuje rovněž vhodný střih svršku, neboť drží pevně nohu proti opatku a brání posunu nohy v obuvi. Doporučujeme obuv šněrovací, popřípadě uzavíranou páskem na sponu či suchý zip. V nejmenších velikostních skupinách vybírejte obuv výhradně kotníčkovou.

Tlumící vlastnosti obuvi
Nohy jsou ohrožovány i neustálými tvrdými dopady na beton, asfalt, dlažbu - to se časem může projevit opotřebením kostí, kloubů a kloubních chrupavek dolních končetin a poškozením páteře. Prevencí je podešev s dobrými tlumícími vlastnostmi (styropor, pryž, termoplastický elastomer-TPE, polyurethan-PUR), pěnové vlepovací nebo vkládací vložky, anatomicky tvarované stélky z pružných materiálů.

Podpatek
Podpatky u dětské obuvi musí být co nejnižší s velkou plochou pro udržení stability dítěte. Dětská obuv s vysokými, štíhlými podpatky se v zásadě nedoporučuje.

Hmotnost obuvi
Vzhledem k tomu že dítě udělá za den 18 až 20 tisíc kroků, bychom měli dbát na hmotnost obuvi

Nadměrek (10-15 mm)
Obuv musí dobře padnout jak do délky, tak do šířky. Dětská obuv by měla být vpředu před prsty o 10 až 15 mm delší než noha. Asi polovinu tohoto volného prostoru ve špici, kterému říkáme nadměrek, slouží jako rezerva pro volný pohyb prstů při prodloužení nohy za chůze, polovina pro růst.

Šířka obuvi musí odpovídat obvodu nohy v místě prstních kloubů a je rovněž velmi důležitá pro správné obouvání dětí. Štíhlá noha v příliš široké obuvi klouže při chůzi do nadměrku a poškozuje prsty tlakem na obuv. Úzká bota omezuje krevní oběh a deformuje přední část nohy. Šířka obuvi české výroby bývá na obuvi označena velkými písmeny:

E - velmi štíhlé nohy
F - štíhlé
G - středně široké
H - široké

Jak zkoušet obuv
Rozměry nohou měříme ve stoje a vždy se měří obě nohy. Každou obuv dítěti přezkoušejte obutím.Není vhodné zkoušet velikost nadměrku pouze tlakem prstu na špičku obuvi. V místě, kde se noha při chůzi ohýbá (tj. v oblasti prstních kloubů) musí být obuv co nejohebnější. Tuhá a nepoddajná dětská obuv zvyšuje únavu a narušuje pohodlí chůze a zdravý vývoj nohou. Ohebnost ovlivňuje jak druh použitého vrchového materiálu a střihové řešení, tak zejména druh, tloušťka a tuhost podešve. Čím silnější je podešev, tím je dětská obuv tužší. Doporučujeme při výběru obuvi vyzkoušet, jaký odpor klade bota při ohybu špičky směrem k nártu.

Na co je třeba dbát, při výběru obuvi:

1. Dostatečný prostor obuvi, hlavně v její prstové části.
2. Dokonalá flexibilita obuvi, hlavně v místě prstních kloubů nohy
3. Úměrná výška podpatku
4. Pevný a dostatečně dlouhý opatek
5. Anatomicky správně modelovaný svršek obuvi
6. Vyhovující materiál z hlediska hygienicko-zdravotnického
7. Tlumení nášlapných sil spodkovým provedením
8. Malá (resp. přiměřená) hmotnost obuvi

Zvolit obuv s membránou nebo bez ní?
Tuto otázku řešíme většinou u zimní obuvi. Samozřejmě, že chceme, aby naše dítě mělo nožičku v suchu. Pak se naskytuje ale otázka ceny, jelikož je tedy dětská obuv s membránou -TEX výrazně dražší. Existují dva názory - jeden propaguje jedině membránu, druhá je odpůrcem. Záleží tedy jedině na nás, ke kterému názoru se přikloníme. Proto bychom Vám chtěli alespoň ve Vašem rozhodování trochu pomoci.

Obuv s membránou - při použití obuvi s membránu je třeba dbát na výběru ponožek, měly by obsahovat polypropylen (PP), absolutně nevhodné jsou ponožky ze 100% bavlny a tady se opět řada odborníků se svým názorem liší. Jedni tvrdí, že stačí jakékoliv % zastoupení PP a druzí tvrdí čím více tím lépe. Dle naší zkušenosti bychom doporučili vyšší % s polypropylenem. Dále cena - může být i o několi set korun vyšší. Je třeba obuv také ošetřovat a to vhodným impregnačním sprejem určeným přímo na obuv s membránou. Použítí nevhodného spreje může ovlivnit funkci membrány. Dítě bude mít vždy nožičku v suchu.

Obuv bez membrány - hlavní výhodou je samozřejmě nižší cena, kterou v dnešní nelehké ekonomické situaci ocení většina maminek. O obuv je ale také důležité se dobře starat. Znamená to tedy během a také před prvním použitím obuv naimpregnovat vhodným sprejem. (Při koupi obuvi v naší prodejně zároveň s impregnačním sprejem, nebo jakéhokoliv jiného ošetřujícího prostředku na obuv dostanete 10% slevu na ošetřující prostředek).

Takže teď už je jen na Vás milé maminky jestli zvolíte obuv s membránou nebo bez ní. Doufáme, že jsme Vám alespoň trochu pomohli jakou obuv pro Vaše dítě zvolit.